Сега ще ви прочета нещо, за да разберете колко важни са усилията. Шестдесет и четвърто стъпало от „Златните Стъпала”, поместени в книгата “Диамантената Десятка”:
„Усилията са по-ценни от резултатите!“
Една жена ми разказа:
„Имам изключителен детски спомен, беше лято и голяма суша. Царевицата на нивата ни започна да се увива и ако нямаше дъжд още някой друг ден, щеше да изсъхне. Нашата нива беше първа до реката, след нея имаше други. И реката не беше далеч, но трябваше в камънака да се направи вада. Нашият род покани всички, чиито ниви бяха наоколо, да се включат в копаенето и така общо да се спаси реколтата. Всички отказаха. Нашите започнаха сами в голямата жега и в твърдия камънак, помагахме и ние, децата. Жените и нас ни освободиха по залез Слънце, а мъжете копаха до късно. Призори някъде загърмя и заваля дъжд. Когато отидохме сутринта на нивата, само нашата нива беше полята обилно, дъждът беше валял точно до слога…“ – слогът е границата със съседните ниви – „…на нито един съсед не беше паднала и капка вода. За да видят това Чудо, дойдоха селяните от три села. А именно това Чудо ми отвори истински очите за БОГА.“
Някъде по Благоевградско, когато бях, една жена, която не си я спомням вече, ми го разказа. Видяхте ли какво нещо са усилията? Усилията! Още вадата не е направена!!!
Вие мислите, че ВЕЛИКАТА СВЕТЛА СИЛА не ни гледа и не ни е взела на отчет?! Всеки един от нас е на НЕЙНАТА ДЛАН – ето тук – стои, гледа го и му крои шапка. “Да видим, аджеба, този върви ли по правия път или не върви.”
ГЕОРГИ ИЗВОРСКИ
Откъс от “Мир, Радост, Съвършенство”, 2020 г.