Един майстор-каменоделец имал поръчка от някакъв богаташ да го обезсмърти в цял ръст, издялан от мрамор. Майсторът щял да вземе доста пари и затова работил по цял ден и без почивка. Той дялал камъните само с един чук и три длета. Едното – тънко и остро – за най-фините работи. Второто – по-голямо и по-яко за по-едрите форми и третото – най-голямо и най-здраво, за най-грубата първична обработка.
Майсторът си имал мурафет. Чукът винаги му стоял от дясната страна, а от лявата били наредени длетата в строго определен ред. И така, дори и на сън и без да гледа, той хващал точното длето и работел с него.
Майсторът, като всеки голям майстор и земен човек, си имал вечерен ритуал – да удря по три гроздови с три шопски салати.
Веднъж, след третата гроздова, той се размотавал нещо из ателието си, и без да иска разместил длетата си.
На другата сутрин започнал работа в зори, взел едно длето и зачукал. Бил вече стигнал до оформянето на лицето, но още с първия удар отсякъл носа на клиента си. Майсторът онемял. Не могъл да повярва, че целият му труд отишъл на халос, защото и чираците-каменоделци знаят, че мраморната скулптура не е детска пластмасова играчка, че да я залепиш.
Преди да разнищи ситуацията, майсторът обвинил целият свят за лошият си късмет, но после разбрал, че единствен виновник за грешката е самият той.
Каква е поуката?
Първо – няма по-хубаво от това да си трезвен в живота за всичко.
Второ – да внимаваш във всяка човешка дейност и ситуация кое „длето“, т.е. кой ум да използваш.
Чукът е волята човешка!
А трите длета са:
най-финото е БОЖЕСТВЕНИЯТ УМ,
средното – Ангелският Ум,
най-голямото, най-грубото – човешкият ум.
ГЕОРГИ ИЗВОРСКИ
Откъс от книгата „ДИАМАНТЕНАТА ДЕСЯТКА“
https://georgiizvorski.com/book/diamantenata-desiatka/